Hasta Hizmetleri   444 0 678

Whatsapp Destek0 549 451 20 20

Blog

Bel Fıtığı Rahatsızlığında Erken Teşhis

Bel fıtığı rahatsızlığında erken teşhis her zaman önemlidir. Bel fıtığı rahatsızlığını tetikleyen faktörler arasında ağır cisimler kaldırmak, ters hareketler de bulunmak yer almaktadır.

Belinizi ve omurga sisteminizi zorlayacak her türlü hareket (ağır cisimleri kaldırmak, ters hareketler, v.s.) gibi etkenlerin yanı sıra kişiye özgü etkenler de bel fıtığı rahatsızlığını tetikleyen faktörler arasındadır.

Bel Kayması Belirtileri Nelerdir?

Bel kayması yaşayan birçok hasta, yaşadıkları bu problemin farkında bile değildirler. Dolayısıyla bel kayması, fazla bir şikayetle kendisini belli etmeyebilir.

Kalça üstünde yer alan kısımlarda ağrılar olabilir. Kayan omur sonucunda sinir sıkışmaları meydana geldiyse bacaktan topuğa kadar uzanan kısımda ağrı yakınmaları yaşayabilmeniz olasıdır.

Boyun Fıtığı Mıyım?

Boyun fıtığı, beyin ve sinir cerrahisi dahilinde sıklıkla karşılaşılan problemlerin başında gelen bir rahatsızlıktır

Boynumuzda 7 adet omur bulunuyor. Bu omurların arasında disk denilen yapılar ve her iki omuru da birbirine bağlamakta olan köprü konumunda 2 adet minik eklem bulunuyor.

Bel Fıtığı Önlenebilir mi?

Bel fıtığı rahatsızlıkları, günümüzde neredeyse artık her 100 kişiden 10 kişide karşımıza çıkıyor. Kendi yöntemlerimizle kesin bir şekilde tedavi etmek veya iyileşebilmek elbette zor. Mutlaka bir uzman doktor desteği almalı en iyi şekilde tedavi olmalısınız.

Kendi başımıza kökten tedavi gerçekleştiremezsek bile birkaç küçük ve önemli ayrıntılarla bel fıtığının önüne geçebilmemiz ve yakınmaları azaltabilmemiz mümkün. Nasıl mı? Sıralayacağımız ayrıntılara gelin birlikte göz atalım.

Bel Kayması Nedir?

Kendimizi taşımamızı sağlayan ve kilit noktamız diye tanımlayabileceğimiz omurga kemik sistemimizin birbirini zorlayarak ve sıkıştırarak kayması sonucunda omuriliğimiz zedelenir ve ciddi hasar görür.

Yürüme anında sürekli tekrarlayan durma isteği, bacaklarda yanma ve uyuşma gibi sıkıntılarla kendisini belli eden ’bel kayması’ tedavi edilmediği takdirde birçok sıkıntıyı da beraberinde getirir.

Masa Başında Çalışanlar Dikkat!

Çağımızın neredeyse kilit problemi haline gelen boyun sağlığı problemleri her geçen gün hız kazanarak artıyor. Özellikle masa başında çalışanların yakınmalarını daha da sıklıkla görmekteyiz.

Hatta çoğu zaman belirli meslek gruplarında tehlike alarmları diğer çalışanlara oranla daha fazla çalar. Masa başında sıklıkla bilgisayar kullanmak durumunda olanlar, öğretmenler-eğitimciler, uzun yolda araç kullanan şoförler gibi örnekleri çoğaltabiliriz.